Kungsmarksskolan 8B
Grupp 4

Ärtpåsarna!

Det som har varit roligast med detta projekt har varit att planera och genomföra vår aktivitet men även att vi fick hämta gratis priser på ICA eftersom vi blev sponsrade. Vi ville görs vår kommun mer attraktiv, vi valde detta område för det lät roligast.

Vi valde ingen speciell målgrupp. Aktiviteten var anpassad till alla åldrar. De som kom och provade fick kasta ärtpåsar i rock ringar och de som träffade ett visst antal fick ett pris. Vi ville att så många som möjligt skulle komma och testa men det gick inte så bra far att det regnade. Vi hade ringt ICA några veckor innan då vi planerade det hela och vi blev sponsrade av dem med tre priser, dessa priser var en twistpåse, en förpackning kaffe och chokladcrisp.

Vi gjorde ungefär samma plan som vi hade planerat från början bara att vi bytte ut hinkar till  rock ringar eftersom det var lättare att få fram och ta med.