Kungsmarksskolan 8D
Grupp 5

Muffins till byggarbetarna!

Först så bakade två av oss ungefär 30st muffins. De bakade i hemkunskapssalen där det finns spis, ugn och mycket plats. Muffinsen lukta fantastiskt! Därefter gick två av oss till de trevliga byggarbetarna med muffins. Vi var lite oroliga eftersom vi inte visste vad de skulle tycka om fikan. De tyckte att de var väldigt goda.  

Vi valde området mer attraktiv kommun, till slut kom vi fram till att vi ville göra en arbetsplats mer attraktiv och valde byggarbetarna som bygger vår nya idrottshall. Vi ville göra något för de gör något åt oss, alla på skolan.  

Det roligaste var att se hur glada de blev när vi kom med våra hemlagade muffins till dem.  

Vårt första förslag var att ha en bouleturnering med det blev inte av, då kom vi på att baka muffins i stället. Vi har inte samarbetat med något företag. Arbetet gick utan problem i vår grupp.